Twardy Brexit – podatki , odprawa celna i utrudnienia

Streszczenie artykułu

29 marca to kluczowa data, kiedy Wielka Brytania prawdopodobnie opuści UE. Opuszczenie wspólnego rynku pociągnie za sobą negatywne skutki i utrudnienia dla przedsiębiorców, w tym spółek estońskich.

Dwie drogi brexitowe

Obecnie istnieją 2 scenariusze wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Po opuszczneiu Wspólnoty Wielka Brytania stanie się krajem trzecim („third country”), a co za tym idzie nie będą ją obowiązywały te same procedury , kóre obowiązują wszystkie kraje należące do UE/EEA.

Opcja 1
Opuszczenie UK bez umowy i okresu przejściowego

W takim wypadku UK opuści UE o północy z dnia 29 na 30 marca 2019 i już od 30 marca Uk stanie się krajem trzecim.

Skutki dla przedsiębiorców:

  • – Przemieszczanie towarów z UK do UE i z UE do UK będzie objęte odprawą celną (import, eksport) w przeciwieństwie do dotychczasowych zasad – wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WDT,WNT). Wiąże się z tym konieczność skorzystania z pomocy agencji celnej oraz wyrobienia numeru EORI.
  • Brak obowiązku raportowania INTRASTAT
  • Wdrożone zostaną na granicach kontrole towaru wwożonego i wywożonego z terytorium UK i będzie konieczność zapłaty cła, co przełoży się na opóźnienia w dostawach towarów.

 

Opcja 2
Porozumienie i okres przejściowy zostaną osiągnięte

Zgodnie z ustaleniami KE okres przejściowy miałby potrwać do 31 grudnia 2020 roku, co oznacza, że będą obowiązywać takie same zasady jak dotychczas, aby przedsiębiorcy mieli tzw. vacatio legis na wprowadzenie zmian w swoich strukturach.

 

SKUTKI

  • UK będzie tak samo krajem trzecim , ale nie będzie tak znaczących utrudnień na granicach i kontroli celnych, gdyż będa obowiązywać te same zasady jak we wspólnocie do 31 grudnia 2020 roku. Kontrole i odprawy celne zaczną się dopiero od 31 grudnia 2020.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

 

Spółki w Anglii

Jeżeli masz zarejestrowaną spółkę w Anglii – być może ona okazać się już nieprzydatna w celu prowadzenia dalszych spraw biznesowych, ale wcale tak być nie musi.

Może warto wprowadzić dywersyfikację ryzyka i w obliczu Brexitu zarejestrować firmę w Estonii? Teraz rejestracja firmy w Estonii z użyciem karty e-Rezydencja jest jeszcze prostsza.

Kancelaria podatkowa w Estonii

Polska kancelaria podatkowo-prawna w Estonii.  Jeżeli potrzebujesz opinii prawnej, porady podatkowej lub chcesz zarejestrowac już spółkę i korzystać z przywilejów podatkowych Estonii,  skontaktuj się z nami.