FIU000310 - licencja rządowa

Eesticonsulting.pl

Twoja firma w Estonii

Home Licencja kryptowalutowa Estonia

Licencja na sprzedaż BTC - kantor oraz portfel

Proste recepta na rozpoczęcie biznesu opartego na kryptowalutach. Czy zakładasz portfel, w którym będziesz przechowywał pieniądze klientów czy kantor – nie ma znaczenia. Pomożemy Ci w 30 dni wystartować z kryptobiznesem. Przeczytaj dlaczego akurat w Estonii?

Założenie spółki OÜ

Pierwszym krokiem będzie założenie spółki OU na prawie estońskim .  Co prawda prawo pozwala wnioskować o licencję na sprzedaż krytpowalut spółkom zagranicznym spoza Estonii oraz oddziałom tych spółek zarejetrowanych w Estonii, jednakże  jak wynika z naszego doświadczenia – 97,9% success rate dotyczy spółek OU zarejestrowanych w Tallinie.

 

I tutaj mamy do wyboru rejestrację spółki estońskiej poprzez:

 • kartę e-Residency – składacie Państwo podpis elektroniczny na wniosku  który w Waszym imieniu przesyłamy do sądu rejestrowego w Tartu – RIK
 • przyjeżdżacie do Tallina i razem udajemy się do notariusza
 • POA – Power of Attorney – udzielacie pełnomocnictwa w Waszym kraju zamieszkania – przesyłacie UPS-em lub DHL-em pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego do Tallina – a nasz prawnik udaje się do notariusza i rejestruje spółkę jako pełnomocnik w Waszym imieniu – komplet dokumentów wysyłamy do Was kurierem

Jeżeli nie chcecie czekać,  macie możliwość zakupu spółki OU, a opcje są następujące:

 • Zakup gotowej spółki OU bez licencji
 • Zakup gotowej spółki z nadaną licencją krypto – ale o tym później

 

Kompletowanie dokumentów do licencji

Zanim w ogóle podejdziemy do próby złożenia wniosku o rejestrację licencji – musimy zdać sobie sprawę, że nie jest to proces automatyczny i każda firma jest bardzo wnikliwie sprawdzana.

Nie tylko firma, ale również jej zarząd , udziałowcy oraz tzw.  beneficjenci rzczywiści (BO) a także – UBO – Ultimate Beneficial Owners.  Nie będe rozpisywał się na temat znaczeń poszczególnych określeń.  Po prostu dla regulatora rynku – czyli Financial Inteligence Unit ( skrót FIU) istotne jest, kto jest w zarządzie ( board of directors ) oraz kto ma rzeczywista kontrolę nad spółką ( kto ma więcej niż 25% głosów na zgromadzeniu wspólników )

Dokumenty, które będą wymagane do nadania licencji:

 •  Świadectwo niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) – w formie papierowej uzyskanej w Punkcie Informacyjnym lub drogą korespondencyjną przetłumaczone przysięgle na j.angielski lub j.estoński (apropos estońskiego – nie ma takiego przysięgłego w Polsce – nisza rynkowa 😉 )
 • Kopia wierzytelna (True Copy) paszportu lub dowodu osobistego z tłumaczeniem przysięgły na j.angielski lub j.estoński
 • CV osoby, która  reprezentuje podmiot
 • Osoba odpowiedzialna , która będzie zajmowała się prewencja w zakresie AML / CTS – przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy – tzw. MLRO person – może to być ta sama osoba, która jest w zarządzie – polecamy odbyć serię e-learningowych szkoleń dot.  AML / CTS / KYC

 

Rodzaje licencji i koszty wydania

Mamy 2 rodzaje licencji wydawanych przez FIU podmiotom zajmujących się kryptowalutami:

 • providers of a service of exchanging a virtual currency against a fiat currency –  tutaj sprawa jest jasna – chodzi o prowadzenie kantoru wymiany walut krypto na FIAT i odwrotnie
 • providers of a virtual currency wallet service – tutaj chodzi o zarządzanie portfelami krypto klientów

Za każdą licencję musimy zapłacic 345 € state fee – opłaty należnej FIU.   Czas rozpatrzenia wniosku do 30 dni od momentu jego złożenia.  Z naszego doświadczenia wynika, że FIU bierze się za sprawę stosunkowo szybko i procedura jest taka – albo wzywają do wykonania poprawek albo wydają licencję.

Czas uzyskania licencji na podstawie naszego doświadczenia to od 15 do 25 dni.  Obecnie staramy się najpierw skompletować wszystkie dokumenty , a dopiero potem składać wniosek  tak, aby FIU nie miało zastrzeżeń.

 

Polityka wewnętrzna AML

To dokument na 30-35 stron A-4 w j.estońskim – to taka wewnętrzna procedura, która jest wymagana przez ustawodawstwo estońśkie – Money Laundering and Terrorist Financing Prevention Act – mozna zapoznać się z nim tutaj.

To najważniejszy dokument , który pozwoli uzyskać licencję, ale też będzie stanowił drogowskaz dla przedsiębiorcy, aby nie naruszyć ustawy – gdyz złamanie tej ustawy i zła identyfikacja klienta, a także przymrużenie oka na sprawy AML /CTS mogą spowodować odpowiedzialnośc karną po stronie przedsiębiorcy jak i milionowe kary w EURO.

 

Zatem taka polityka wewnętrzna prowadzona jest przez naszego zaufanego prawnika, który przez 10 lat tworzył takie dokumenty dla największych banków i instytucji pozabankowych – finetechów.  Jest to osoba zaznajomiona ze specyfiką nowych technologii, w szczególności z łańcuchami bloków.  Polityka AML wysyłana jest do Panstwa akceptacji, następnie do akceptacji FIU i jest akceptowana albo FIU wzywa do dokonania poprawek.

 

Konto bankowe

Estońskie banki nie są przygotowane na obsługę klientów, którzy sprzedają kryptowalutę- pomimo tego, że prawodawstwo estońskie z otwartymi ramionami faworyzuje biznesy oparte na łańcuchu bloków.

Oczywiśćie służymy pomocą w otworzeniu konta bankowego w bankach takich jak : LHV PANK ( estońśki kapitał ) , SWEDBANK ( szwedzki kapitał ), jednakże przedmiot działalności – to nie może być krypto.

Takie konto można otworzyć do działalnośći pomocnicznej.  Dla krypto proponujemy Państwu 2 opcje:

 • otworzenie konta bankowego w kraju EU/EEA w banku, który jest przyjazny kryptowalutom – z dokumentacją Apostille , tłumaczeniami przysięgłymi
 • otworzenie dodatkowych kont PSP – Payment Service Provider – instytucjach pozabankowych, które akceptują klientów kryptowalutowych – takie rozwiązania dostępne są na Łotwie i Litwie.

 

Podatki, podatki – nikt ich nie chce płacić

W Estonii najważniejszą zaletą pod kątem podatków dochodowych – jest ich odroczenie do momentu dystrybucji zysków.  Co kryje się pod pojęciem dystrybucji zysków? A no na przykład wypłata dywidendy.

Kto wypłaca dywidendę w Polsce ze spółki z o.o.? Nikt o zdrowych zmysłach! Dlaczego? Dlatego, że aby wypłacić dywidendę – trzeba zapłacić CIT , a potem 19% od zysków – któż chce płacić 38% podatku?  Ludzie, którzy pracują na etatach – napewno nie przedsiębiorcy.

 

Przedsiębiorcy chcą inwestować, a Estonia jest jak III filar – jak plany kapitałowe emerytalne –  nie wypłacisz z rachunku – nie ma podatku.  Z roku na rok – bez ograniczeń czasowych.
Estonia jest zatem dla inwestorów – również inwestorów ze źródeł pasywnych – funduszy inwestycyjnych,  działalności spekulacyjnej opartej na sprzedaży akcji / udziałów, a także dla działalności związanej z kryptowalutami.

 

Procedura uzyskania licencji

Procedura uzyskania licencji jest następująca:.

1. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Estonii (Osaühing, OÜ) z kapitałem zakładowym 2500 EUR – nie trzeba go wpłacać przynajmniej dopóki nie ma dystrybucji dywidendy ze spółki.

2. Przygotowanie wniosków o rejestrację licencji.

3. Dostarczenie wymaganej dokumentacji (CV osoby odpowiedzialnej, zaświadczenie o niekaralności)

4. Udział w szkoleniu z AML – przez Skype.

5. Ewentualny przyjazd do Tallinna na rozmowę z Financial Intelligence Unit ( zapewniamy odbiór z lotniska + tłumacza).

Cennik pomocy w uzyskaniu kryptolicencji

€5000/

 • Rejestracja spółki
 • Wniosek o licencję na portfel
 • Wniosek o licencję na kantor
 • Polityka AML KYC CTS
 • Szkolenie 2-godzinne z AML (Skype)