Jak założyć konto Allegro.pl na spółkę zagraniczną?

Wielu moich zagranicznych znajomych z Europy Kontynentalnej pytało mnie w jaki sposób rozpocząć sprzedaż na Allegro.pl z poziomu spółki zagranicznej. Zawsze ciekawiło mnie , co takiego ich ciągnie do Polski. Okazało się, że Polska gospodarka w drugim kwartale 2019 roku wzrosła o 4,4 % rok do roku – zgodnie z szacunkami GUS – przykładowo Niemcy zaledwie 0,4% , a Francja 1,3%. Liderem rankingu okazały się kraje nadbałtyckie – m.in Estonia i Rumunia – 4,6% ,a niezwyciężone okazały się Węgry – 5,1% wzrostu PKB. Z uwagi na zainteresowanie allegro.pl postanowiłem napisać artykuł i wyjaśnić w jaki sposób założyć sobie tam konto użytkownika FIRMA z poziomu spółki estońskiej.

KROK 1 – Rejestracja e-Residency

Pierwszym krokiem jest aplikowanie o kartę e-Residency. Wystarczy odwiedzieć stronę https://apply.gov.ee/ i podać najważniejsze informacje o sobie oraz przesłać skan paszportu lub skan dowodu osobistego. Kartę można odebrać albo w Estonii albo w amabsadzie estońskiej przy ul. Karwińskiej 1 w Warszawie. Podczas odbierania karty należy okazac ważny dokument tożsamości oraz złożyć odciski palca celem identyfikacji biometrycznej. Procedura bardzo podobna do procedury wyrobienia paszportu.

Tak wygląda zestaw e-Residency Kit. W jego skład wchodzi karta z chip-em oraz specjalne urządzenie na USB – czytnik kart e-ID. W środku jest także kartka z 2 PIN-ami – PIN do uwierzytelniania oraz PIN do podpisu cyfrowego. Ponadto do aktywacji potrzeba pobrać rządowy program – DIGIDOC oraz wtyczki do Chrome czy Firefoxa, żeby e-ID działało w przeglądarce. Karty będziecie używać do komunikacji z urzędami, notariuszami a także o dziwo – do rejestracji domeny internetowej .ee.

KROK 2 – Rejestracja spółki OU

Następnym krokiem jest rejestracja firmy w Estonii. Sugerujemy tutaj wykorzystać spółkę kapitałową OU – odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka taka jest rezydentem podatkowym w kraju rejestracji na podstawie przepisów wewnętrznych – odsyłamy tutaj do naszej publikacji na INFOR.pl.

https://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/spolki/3021484,Rejestracja-spolki-w-Estonii-korzysci-podatkowe-i-erezydencja.html

Najważniejsze informacje o spółce OU:

 • Kapitał to 2500 EUR ( istnieje możliwośc zrobienia non-monetary contribution – wkładu niefinansowego a także odroczenie wpłaty kapitału do końca roku podatkowego – z kapitału naturalnie można korzystać)
 • przynajmniej 1 dyrektor
 • przynajmniej 1 udziałowiec
 • rezydent z mocy prawa estońskiego na podstawie Income Tax Act – link do aktu prawnego: https://www.riigiteataja.ee/en/eli/530012014003/consolide
 • zwolnienie z VAT do 40,000 EUR rocznie – liczymy narastająco „If your annual taxable turnover is below €40,000, VAT registration in Estonia is not obligatory”
 • Podatek dochodowy: 20% Corporation Tax od osób prawnych – tylko przy wypłacie dywidendy – jesli dywidenda nie jest wypłacana a środki są tam re-inewstowane – 0% Corporation Tax * – to nie stawka a odroczenie podatku dochodowego – nie trzeba generować kosztów w roku podatkowym, żeby uniknąć zapłaty podatku.
 • Certyfikat rezydencji podatkowej na żadanie w oryginale

KROK 3 – Konto bankowe w PLN poza Polską

Moi znajomi Nimecy oraz Estończycy, którzy chcieli wejść na Allegro.pl nie mogło aktywować konta Allegro.pl , ponieważ konto w Estonii jest oferowane zazwyczaj w walucie EUR i czasami robią wyjątek i aktywują konto w USD czy walucie GBP.

Rzadko, który bank jednak otworzy konto w walucie złoty polski PLN. A to uniemożliwi drogę otworzenia konta Allegro.pl. Spójrzmy na stronę Allegro.pl

Wymagania dot. założenia konta Allegro.pl dla firm

Podsumowując Allegro.pl zażąda od nas prawdopodobnie takich dokumentów:

 1. Certyfikat rejestracji spółki
 2. Odpowiednik wydruku KRS
 3. Czasem Apostille – zalecam nie dawać im Apostille z uwagi na to, że Polska z Estonią podpisała umowę o pomocy prawnej https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/estonia-polska-umowa-o-pomocy-prawnej-i-stosunkach-prawnych-w-sprawach-16862350
 4. Tłumaczenia przysięgłe – koniecznie trzeba przetłumaczyć przysięgle dokumenty estońskie na j.polski – tłumacz przysięgły Estonia – tutaj mamy naszą ofertę
 5. Przelew weryfikacyjny – musisz posiadac aktywne konto bankowe lub konto PSP, z którego przelejesz środki – drobny przelew na konto Allegro.pl w celu weryfikacji. Uwaga! To działa tylko jeśli przelew dojdzie do nich z konta w walucie PLN.

Konto w polskim banku na estońską?

Nie – odradzamy zupełnie. Nasza firma ma bardzo dużo kontaktów w bankach w krajach bałtyckich i udokumentowane doświadczenie – co Brytyjczycy nazywają w kuluarach – „Provden Success Track Record”. Pomogłem ostatnio aktywować konto Hiszpanowi oraz Estończykowi. Moi koledzy chcieli mieć konto koniecznie w swoich krajach. Odradziłem im to z powodu rezydencji podatkowej oraz ograniczenia ryzyk podatkowych – chyba wszyscy pamiętacie sytuację cypryjską podatek od depozytów?

KROK 4 – Zakładamy konto i sprawdzamy czy nam aktywują

Zgodnie z zaleceniami Allegro.pl dokonaliśmy następujących czynności:

 1. Wypełniliśmy formularz rejestracyjny Allegro.pl – Załóż konto – dla firmy
 2. Zrealizowaliśmy przelew weryfikacyjny w PLN
 3. Wysłaliśmy dokumenty, tłumaczenia itp.
 4. Otrzymaliśmy pozytywną decyzję o otworzeniu konta w Allegro.pl

Czy dla każdego jest Allegro.pl?

Artykuł powstał w oparciu o zapotrzebowanie moich zagranicznych znajomych, którzy chcieli mieć dostęp do rynku Allegro.pl. Od razu powiem, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich.

Dla kogo niewskazane jest konto Allegro.pl na spółkę estońską?

 • Dla firm, które sprzedają towar i wysyłają go do klienta z Polski ( ryzyko podatku VAT – Estońska spółka stanie się płatnikiem VAT-u w momencie wysyłki pierwszej sztuki )
 • Dla firm, które posiadają magazyn w Polsce i tutaj wydają towar i zaopatrują się ( Tutaj podobnie jak powyżej wystapi ryzyko VAT-u oraz powstanie dodatko w Polsce zakład podatkowy)

Kto sprzedaje na Allegro.pl z poziomu spółki zagranicznej?

Zrobiłem krótki przegląd i doprowadziło mnie to do postawienia hipotezy, że na Allegro.pl działają spółki zagraniczne, które sprzedają niematerialne rzeczy takie jak kody do gier, klucze, zdrapki, doładowania , a także szeroka gama sprzeawców działających na zasadzie dropshippingu.

Przykładowo Janek ma spółkę estońską oraz kartę e-Resiency. Dogadał się z firmą GARDENS z Wielkiej Brytanii, która wysyła towar

Produkt plug & play – gotowy produkt

Niektórzy działają na Allegro.po poprzez spółki LTD zarejestrowane w Wielkiej Brytanii, niektórzy poprzez spółki słowackie czy też jakieś z Dubaju.

Kompletnym idiotyzmem jest dla mnie rejestrowanie spółki offshore, gdyż spółka taka kojarzona jest z małą przejrzystością i od razu kojarzy się z podejrzanymi działaniami.

W przypadku spółki LTD musimy zapłacić co roku podatek od osób prawnych 19% i martwić się o koszty – to pensja dyrektorska, to jakieś koszty – komputer, laptop itp.

Estonia 0 % podatku – jesli re-inwestujesz zyski

Tak właśnie działa Estonia. Nie wypłacasz dywidendy – to nie płacisz podatku dochodowego. Koniec zmartwień o koszty podatkowe – co odliczyć co nie odliczyć. Koniec marnotrawstwa pieniędzy firmowych na niepotrzebne laptopy, komórki i wycieczki. Spółka zapłaci , kiedy dojdzie do dystrybucji zysku.