Coraz trudniej o licencję na kryptowaluty w Estonii

Obostrzenia w procesie uzyskania licencji

Financial Intelligence Unit (FIU) wzywa inwestorów na rozmowy do swojego biura. O licencję kryptowalutową już nie można ubiegać się zdalnie.

10 razy wyższa prowizja

Estoński rząd przyjął projekt ustawy o procesie uzyskiwania licencji na działalność kryptowalutową.  Zmianie ulegnie przede wszystkim koszt uzyskania licencji.   Obecnie opłata skarbowa wynosi 345 EUR, a wzrośnie do 3300 EUR za jedną licencję.  Większość biznesów kryptowalutowych potrzebuje do działania 2 licencji:   licencji na prowadzenie kantoru wymiany walut krypto na FIAT oraz licencji na prowadzenie portfela walutowego.   Oznacza to, że klient musi być przygotowany na zapłatę 6600 EUR za wszczęcie procedury.

 

90 dni zamiast 30

Zmianie ulega także czas rozpatrzenia aplikacji.   Obecnie Financial Inteligence Unit  potrzebuje na wydanie aplikacji 30 dni.   Po zmianach będzie to 90 dni.

Ponadto FIU stawia większe wymagania aplikantom.   Po pierwsze zagraniczne przedsiębiorstwa zostały wyeliminowane z procedury licencyjnej.  Konieczne będzie otworzenie spółki na prawie estońskim oraz posiadanie adresu na terytorium Estonii.

 

Osobiste stawiennictwo

Skończyły się dobre czasy dla e-Rezydentów, którzy aplikowali o licencję zdalnie.   Wystarczyło uzupełnić aplikację , napisać politykę AML/KYC oraz spełnić wymagania Financial Inteligence Unit.  Obecnie FIU wyznacza aplikantowi termin i chce zadać mu pytania dot. ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.   Tym sposobem FIU chce zapobiec incydentom, jakie miały miejsce w przeszłości w związku ze złamaniem przepisów tej ustawy.

Kancelaria podatkowa w Estonii

Polska kancelaria podatkowo-prawna w Estonii.  Jeżeli potrzebujesz opinii prawnej, porady podatkowej lub chcesz zarejestrowac już spółkę i korzystać z przywilejów podatkowych Estonii,  skontaktuj się z nami.